Göz altı ışık dolgusu, göz altında oluşan çökme ve morlukların azaltılması için uygulanmaktadır. Göz altı bölgesinde görülen çökme ve morluklar kişiyi daha yorgun göstermektedir. Göz altı ışık dolgusu kişilerde daha az yorgun görünüm ve daha canlı bir ifade oluşturmaktadır. 

 Göz Altı Morluklarının Nedenleri?

Göz altında oluşan morluk ve çökmenin bir çok nedeni vardır. Göz yapısı, yaşlanmayla ve kalıtsal nedenlerle olabileceği gibi yorgunluk ve uykusuzluktan nedeniyle de ortaya çıkabilir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Göz altı bölgesinde kullanılan dolgu maddesi Hyalüronik asit maddesi içermektedir ve morlukların azaltılmasına yardımcı olmak için özel olarak üretilen bir içeriğe sahiptir. Göz altı ışık dolgusu, ucu keskin olmayan ‘kanül’ veya ince uçlu enjektörler aracılığıyla uygulanır. Uygulama öncesi anestezik krem sürülür ve 15-20 dakika beklenir. Yine uygulama öncesinde kişi ayrıntılı muayene edilip hastanın izni dahilinde fotoğraf çekimi yapılır. Dudak Uygulama 15 dakika içerisinde tamamlanır. Göz altı ışık dolgusu  uygulamalarında genellikle dolgu maddesinin 2/3’ ü ilk seansta enjekte edilirken, dolgu maddesinin 1/3’ü 2 hafta sonra enjekte edilir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Yapılır? 

 Göz altında göz yaşı oluğu dediğimiz alanda çökme ve buna bağlı oluşan morluğu olan kişilere yapılabilir. Eğer o bölgede belirgin bir çökme yok ise göz altı ışık dolgusu yapılması uygun değildir. Göz altında çökme ile birlikte belirgin torbalanma ve şişlik mevcutsa yine göz altı ışık dolgusu yapılması uygun olmayacaktır. Göz altı ışık dolgusu,  doğru hasta seçiminde oldukça başarılı sonuçları olan bir uygulamadır. 

Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Göz altı bölgesi mimiklerden etkilenmeyen, hareketsiz bir alan olduğu için diğer bölgenin dolgu uygulamalarından daha uzun sürmektedir. Kalıcılık süresi ortalama 12 ay-18 ay arasındadır. Tekrarlayan dolgu uygulamalarında süre uzayabilmektedir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

 Göz altı ışık dolgusu uygulaması sonrası kişiler sosyal hayatına hemen dönebilir. Uygulama sonrası nadiren şişlik, morluk görülebilir. Doğru hasta seçiminde yan etki genellikle gözlenmemektedir. 

 Göz Altı Işık Dolgusu Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Uygulama sonrası özellikle ilk 1 hafta hamam, sauna gibi yüksek ısılı bölgelere gidilmemelidir. 24 saat makyaj yapılmamalıdır. Göz altına bölgesine masaj yapılmamalıdır.