Yüz yapısı ile orantılı daha hacimli bir dudağa sahip olunması için dudağa dolgu enjeksiyonları yapılmaktadır. Yaşlanmaya bağlı dudak üstünde oluşan ‘sigara çizgileri’ olarak da adlandırılan dudak üstü kırışıklıkları da dolgu uygulamaları azaltılabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak dudak üstü çizgileri belirginleşir, dudak hattı sönükleşir ve dudak hacmi azalır. 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır

Dudak dolgusu uygulamasına başlamadan 15 dk öncesinde topikal anestezik krem sürülür. Uygulama öncesi varsa asimetrileri tespit etmek, üst ve alt dudak oranını belirlemek için ayrıntılı muayene edilip hastanın izni dahilinde fotoğraf çekimi yapılır. Dudak dolgusunda kullanılan dolgu maddesi hyalüronik asit içermektedir. Dudakta görünür bir düzensizliğe neden olmamak için sert dolgusu değil yumuşak dolgu maddesi kullanılmalıdır. 

Dudağa dolgu maddesi uygulaması inçe uçlu bir iğne ile yapılır. Dudak dolgusu uygulamalarında genellikle dolgu maddesinin 2/3’ ü ilk seansta enjekte edilirken, dolgu maddesinin 1/3’ü 2 hafta sonra enjekte edilir. 

Dudak Dolgusu Kalıcılık Süresi Ne Kadardır

Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişebilmektedir. Dudak bölgesi hareketli bir alan olduğu için diğer bölgenin dolgu uygulamalarından daha kısa sürebilmektedir. Dudak bölgesinde dolgu olarak Hyalüronik asit maddesi uygulanır. Dudak dolgusunun kalıcılık süresi ortalama 6-8 ay iken, bazı kişilerde daha kısa veya daha uzun süre kalıcılık olduğu gözlenebilmektedir. Tekrarlayan dudak dolgu uygulamalarında bu süre genellikle uzamaktadır. 

Dudak Dolgu Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Dudak anatomik olarak damar yapısı zengin, kanlanması yoğun bir bölgedir. Bazen Dudak dolgu enjeksiyonları sonrası şişlik, morarma gibi yan etkiler gözlenebilir. Ancak bu yan etkiler  genellikle 1-2 gün içerisinde iyileşmektedir. 

Dudak Dolgusu Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Dudak dolgusu uygulaması sonrası özellikle ilk 4 saat sıcak içecek, sıcak temastan kaçınılmalıdır. Uygulama sonrası ilk 1 hafta sert masaj yapılmamalıdır ve dudak bölgesi travmadan korunmalıdır. Dudak bölgesinde sık herpes (uçuk) geçiren kişiler doktorunu bu konuda bilgilendirmelidir. Çünkü bu kişilerde uygulama sonrası herpes (uçuk) aktive olabilmektedir ve bu durumda antiviral tedavi başlanmaktadır. Dudak dolgusu enjeksiyonu sonrası genellikle kişiler sosyal hayatına hemen dönebilir.